Müzik Eğitiminde Yaşİnsanların en çok sorduğu sorulardan biridir bu. "-Müziğe çok ilgiliyim ancak yaşım buna müsait mi?" ya da "-Çocuğumun müzik eğitimi almasını istiyorum ama acaba çok mu erken?"
 
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki müzik eğitiminin yaşı yoktur. Eğer geliştirilmeye müsait bir müzik kulağınız var ise, her yaşta, her çağda müzik eğitimine başlayabilirsiniz.
 
Müzik eğitimine erken başlamanın gerekli olduğu anlar yok değildir tabi ancak bu konuya yazının ilerleyen bölümlerinde değinmek istiyorum.
 
Öncelikle müzik kulağı konusunu açıklığa kavuşturalım. Aslına bakarsanız müzik kulağından kasıt; kişide ritim duygusunun ve duyduğu sesi doğru olarak geri verebilmesinin yetisi olmasıdır. Bunu maalesef kendiniz test edemezsiniz. Zira insan beyni bu tip konularda yanıltıcı tepkiler verebilmektedir. Uzun yıllardır müzikle uğraşan bir çok ünlü müzisyenin bile sahnede detone olmasının yegane nedeni budur. Dolayısı ile siz yanlış sesi bastığınız halde beyniniz sizi doğru ses bastığınız konusunda kandırabilir. İşte müzik eğitimi ile başlıca hedeflenen budur. Yani insan beyninin bu konu da idmanlı hale getirilmesi. 
 
"-Peki benim müzik kulağına sahip olup olmadığımı kim belirleyecek?" diye soracak olursanız, onu bize deneme dersi için geldiğinizde hocalarımız ile cevaplamanız mümkün. 
 
Peki müzik kulağı olmazsa olmaz mıdır? Açıkçası olsa iyi olur. Ancak kişisel tecrübelerimden neredeyse sıfır müzik kulağı ile sadece nota ve matematik bilgisi ile enstrüman çalan bir çok müzisyen tanıyorum. Ancak önlerinden nota kağıdını aldığınız zaman maalesef bu tip müzisyenler, performansta baya geriye düşmektedir.
 
Burada söz ettiğimiz şey kulaktan çalın, notaya gerek yok değildir. Nota okuyarak müzik yapmak, normal hayattaki okuma yazma işi gibidir. Okuma yazmanız olmadan hayatınızı idame etmekte nasıl zorlanacaksanız; nota bilmeden müzikte de aynı sorunlar sizi bekler. O yüzden kulaktan dolma eğitim yerine müziğe başlangıcınızı bir akademisyen ile yapmak çok ama çok önemlidir.
 
Gelelim çocuk çağında eğitime. Avrupa da çocukların müzik eğitimine neredeyse doğduğu anda başlanır. Eğer konsantrasyonu yüksek bir çocuktan bahsediyorsak, 2,5 - 3 yaşında bile eğitime başlanabilir. Bu çağlarda başlayan bir eğitim, çocuğunuzun ileride virtüözlük derecesinde müzik bilgisi ve performansına sahip olmasını sağlar.
 
Özetlemek gerekirse müzik eğitimine dilediğiniz yaşta başlayabilirsiniz. Ancak mükemmel bir performans için ne kadar küçük yaşta başlanır ise o kadar karlıdır.

 

Yayınlanma Tarihi : 17.05.2013 

Yazar: Devrim Çınar :: +Google Sayfasını Ziyaret Et

Bizi Facebook'da Takip Edin Bizi Twitter'da Takip Edin Bizi Youtube'da Takip Edin
© 2015 Kocaeli Müzik Kursu
Tüm Hakları Saklıdır.

Tel:    Gsm:    Fax:

kocaeli web tasarım